Baza wiedzy serwisowej
S.O.S. (SAS) 

 

SYSTEMY DOZUJĄCE 

 

W jaki sposób powinienem przygotować się na montaż dozownika? 

Do montażu dozownika konieczne jest: 
- wolne przyłącze wody zimnej, najlepiej z gwintem zewnętrznym ¾’’ (jeśli jest inne – poinformuj nas o tym) 
- zapewnienie na obiekcie preparatów chemicznych, które mają być podłączone do dozownika.  

 

Potrzebuję zgłosić awarię dozownika, jak mogę to zrobić? 

Awarię dozownika zgłasza się za pomocą przycisku “WEZWIJ SERWIS” na głównej stronie www.voigt.pl. Pomożemy rozwiązać problem. 

 

Z dozownika leci sama woda, co może być tego przyczyną?  

W takich przypadkach należy w pierwszym kroku sprawdzić: 
- czy zawór dopływu wody do dozownika jest maksymalnie odkręcony, 
- czy nie zauważono mniejszego ciśnienia wody, które różni się od pozostałych dni, kiedy dozownik funkcjonował prawidłowo? 

Jeśli stwierdzimy, że w/w czynniki nie są przyczyną problemu należy się skontaktować z serwisem SAS za pomocą przycisku “WEZWIJ SERWIS” na głównej stronie www.voigt.pl lub pod nr tel. 539 953 840 lub mailowo na adres sas@voigt.pl. Na pewno pomożemy rozwiązać problem. 

 

Czy można podpiąć dozownik pod ciepłą wodę? 

Z kilku powodów nie, gdyż:  

- stwarza to niebezpieczeństwo poparzenia się osoby obsługującej dozownik, 
- profesjonalne środki chemiczne powinny być rozcieńczane, w większości przypadków, w zimnej wodzie, 
- ciepła woda jest dodatkowym kosztem, 
- koncentrat w połączeniu z gorącą wodą może tracić swoje właściwości, 
- gorący roztwór parując naraża nas na kontakt ze szkodliwymi „oparami”, 

 

Czy kran przy umywalce to przyłącze wody, czy można do niego podłączyć dozownik? 

Nie. Musi istnieć osobny zawór wody, ewentualnie zawór "pralkowy" przy baterii. 
 

Czy kanistry ze środkami mogą stać na półce nad dozownikiem?

Nie. Kanistry muszą bezwzględnie znajdować się poniżej poziomu dozownika, w przeciwnym wypadku w czasie nieużywania dozownika nastąpi grawitacyjny wypływ koncentratu z węża/rurki do nalewania roztworu - zgodnie z aktualnym ustawieniem na pokrętle (aż do całkowitego opróżnienia kanistra i zalania posadzki).  
 

Dlaczego muszę zwracać uwagę, aby przy dozowniku przepływowym ciśnienie wody było prawidłowe, czyli nie mniejsze niż 1,5 Bara? 

Jeśli ciśnie wody przepływającej przez dozownik jest niższe dozownik nie dozuje prawidłowo lub nie pobiera koncentratu w ogóle - podaje czystą wodę. Natomiast przy skrajnie niskim ciśnieniu może „przeciekać” lub w ogóle się nie uruchomić. Przy ciśnieniu zmiennym stężenie będzie się wahać. 
 

W jaki sposób jestem w stanie stwierdzić, czy dozownik pobiera koncentrat do przygotowania roztworu myjącego?
Najprostszym sposobem jest wyjąć wężyki z kanistrów i uruchomić dozownik obserwując czy w wężyku aktualnie ustawionego produktu pojawia się powietrze (czynność powtórzyć dla każdego środka). W przypadku nie opróżniania wężyków z poszczególnych produktów wezwać serwis. 

 

 

ZMYWARKI 

 

Dlaczego muszę korzystać przy zmywarce zarówno ze środka myjącego jak i nabłyszczającego? 

Do korzystania z wysokiej jakości środka myjącego nie trzeba nikogo namawiać - odpowiada on za prawidłowy proces usuwania zabrudzeń z mytych naczyń. W przypadku nabłyszczacza należy pamiętać, że jego głównym zadaniem jest spłukanie środka myjącego, a dopiero drugorzędnym celem jest zapewnienie wyschnięcia mytej zastawy. Stosowanie zalecanych przez producenta “zestawów” do mycia i płukania w zmywarkach przemysłowych jest więc kluczowe, aby uzyskać odpowiedni efekt mycia i prawidłową higienę oraz estetykę mytych naczyń.  
 

Czy środki do zmywarki można „wlewać” bezpośrednio do wnętrza zmywarki?

Absolutnie nie.  Konieczne jest zastosowanie automatycznych dozowników, które podają środki w „odpowiednie miejsce” – detergent do wnętrza zmywarki, a nabłyszczacz do bojlera. 

 

Kupiłem zmywarkę, która nie jest wyposażona w dozownik detergentu. Czy muszę się w niego zaopatrzyć, czy mogę wlewać „na oko” środek chemiczny do środka zmywarki?

Zmywarka przemysłowa będzie pracować prawidłowo tylko wtedy, gdy środki myjące i nabłyszczające są podawane przez odpowiednie dozowniki i w odpowiednich dawkach. W celu rozwiązania Twojego problemu skontaktuj się z wyznaczonym na Twoim terenie Doradcą Dywizji HORECA lub serwisem SAS pod nr tel. 539 953 84 lub mailowo na adres sas@voigt.pl.

 

Wkładam naczynia do zmywarki i czasami mam je niedomyte. Nie wiem czy robię coś nie tak czy raczej zmywarka jest niesprawna?

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele... Warto sprawdzić: 
- poziom detergentu oraz czy widoczne jest jego zużycie po kilku dniach pracy,  
- czy naczynia są prawidłowo resztkowane, 
- czy naczynia nie są  zbyt „ściśle” układane, szczególnie przyschnięte zabrudzenia są w krótkich cyklach mycia niemożliwe do usunięcia - tu dobrym rozwiązaniem jest namaczanie naczyń i nie dopuszczanie do ich zaschnięcia (w większości przypadków wystarczy czysta woda), 
- czy został prawidłowo dobrany detergent, a jego dozowanie jest zgodne z zaleceniami producenta. 
W celu poprawy jakości mycia konieczny może być kontakt z serwisem SAS za pomocą przycisku  “WEZWIJ SERWIS” na głównej stronie www.voigt.pl lub pod nr tel. 539 953 840 lub mailowo na adres sas@voigt.pl. Pomożemy rozwiązać problem. 

 

Jak utrzymać czystość w zmywarce? 

W zmywarkach przemysłowych - z prawidłowo podłączonymi środkami i sprawnymi systemami dozowania (szczególnie tych z programami samooczyszczania na koniec dnia pracy) - większość wewnętrznych powierzchni utrzymuje się samoistnie w czystości, konieczne jest jednak każdego dnia (po wyłączeniu zmywarki i spuszczeniu wody) wyjęcie i oczyszczenie wszystkich elementów możliwych do wyjęcia (sita i osłony) oraz skontrolowanie drożności dysz w ramionach myjących i płuczących - dolnych i górnych. 
Należy jednak pamiętać o okresowym (np. raz w tygodniu) ręcznym czyszczeniu wszystkich powierzchni – wyjmujemy sita, ramiona myjące i płuczące, ręcznie za pomocą szczotki (ewentualnie gąbki) czyścimy wszystkie powierzchnie z użyciem detergentu, kontrolujemy i przepłukujemy ramiona myjące i płuczące zwracając uwagę na kompletność i drożność dysz myjących/zraszających. Proces mycia kończymy dokładnym płukaniem wnętrza zmywarki czystą wodą w celu pozbycia się zabrudzeń i detergentu (można napełnić i opróżnić zmywarkę wodą). 

Okresowo należy również kontrolować zmywarkę pod kontem zakamienienia. Jeśli stosowany jest zmiękczacz wody - kamień w zmywarce sugeruje jego nieprawidłowe działanie lub brak prawidłowej obsługi - ręczna regeneracja, brak soli, brak zasilania, etc. Jeśli to konieczne należy odkamienić wnętrze maszyny za pomocą profesjonalnego środka zgodnie z instrukcją odkamieniania. 

 

Dlaczego zmywarka musi osiągnąć wymaganą temperaturę w komorze myjącej, aby można było zacząć myć naczynia?

Temperatura roztworu myjącego ma duży wpływ na jakość mycia, szczególnie tych mocniej zabrudzonych naczyń, ale nie tylko. W przypadku zbyt niskiej temperatury środki chemiczne do mycia i płukania będą się intensywnie pieniły co zdecydowanie obniża skuteczność ich działania. 

 

 

TECHNOLOGIE 

 

Mam problem na moim obiekcie z utrzymaniem czystości. Na jakie wsparcie z Waszej strony mogę liczyć w celu jego rozwiązania?

Skontaktuj się z nami za pomocą przycisku “PRZEPROWADŹ AUDYT” na stronie głównej www.voigt.pl lub pod nr tel. 539 953 84 lub mailowo na adres sas@voigt.pl podając: 
- jakie konkretne problemy występują (możesz załączyć zdjęcia)  
- rodzaj powierzchni 
- stosowane przez Ciebie środki i narzędzia pracy 
- stosowana technologia (technika sprzątania) 
- sposób i częstotliwość prania mopów lub ściereczek 

Skontaktujemy się z Tobą, a jeśli zajdzie potrzeba wykonamy audyt na Twoim obiekcie.  

 

Mam problem z posadzką, środek nie działa tak jak mnie zapewniano, potrzebuję pomocy.  

Na złą jakość efektów mycia posadzki może wpływać kilka czynników, dlatego w celu wyjaśnienia przyczyn tego zjawiska  należy zgłosić to za pomocą przycisku “PRZEPROWADŹ AUDYT” na głównej stronie www.voigt.pl lub skontaktować się ze swoim Doradcą Handlowym VOIGT .Pomożemy rozwiązać problem. 

 

Po umyciu posadzki pozostają smugi, a w dodatku posadzka się klei. Zauważyłem taką sytuację od chwili, kiedy zmieniłem chemię na Voigt. Jaki jest tego powód? 

Przyczyną opisywanych przez Ciebie zjawisk jest mycie posadzki roztworami o zbyt dużych stężeniach,  zużywasz zbyt dużo chemii. Stosuj się do naszych zaleceń określonych na etykiecie oraz używaj dozowników nakręcanych na butelkę lub kanister. Pamiętaj, że na powierzchniach może znajdować się “odłożona” wcześniej stosowana chemia, więc warto (przy okazji zmiany stosowanych środków) doczyścić powierzchnię z użyciem silniejszego środka do usuwania uporczywych zabrudzeń, odpowiedniego do danej powierzchni, pamiętając o neutralizacji wodą na koniec procesu. 

 

Mam bardzo trudne i uporczywe zabrudzenia przy bateriach w łazienkach. Myję je codziennie środkiem, który zalecono mi do tego obszaru i nie widzę żadnej różnicy. Czy można coś na to poradzić? 

Uporczywe zabrudzenia w sanitariatach powinno usuwać się za pomocą preparatów kwaśnych o niskim odczynie pH. Sugerujemy zastosowanie preparatu PIKASAT SPRAY VC 120R. Posiada on  dobre właściwości czyszczące, jest delikatny dla czyszczonych powierzchni (nie uszkadza ich) oraz jest w formie aktywnej piany, co powoduje, że długo utrzymuje się na pionowych  powierzchniach. 

 

Jak właściwie przygotować roztwór myjący? 

Podstawą przygotowania dobrego roztworu myjącego jest prawidłowe rozcieńczenie koncentratu w wodzie. Najpewniejszym sposobem na uzyskanie właściwego stężenia jest korzystanie z systemów dozujących oraz przestrzeganie zaleceń znajdujących się na etykietach produktów, ewentualnie w Planach Higieny przygotowywanych przez naszych ekspertów. Dokumentem ułatwiającym tworzenie odpowiednich roztworów jest Tabela rozcieńczeń. Zaleca się najpierw wlać do pojemnika odpowiednią ilość wody, a dopiero później dodać odpowiednią ilość koncentratu. 

 

Czy odpowiednie dozowanie koncentratów myjących ma wpływ na efektywność sprzątania? 

Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość koncentratu w roztworze negatywnie wpłynie na końcowy rezultat mycia. Zbyt małe stężenie roztworu sprawi, że nie będzie on efektywnie mył powierzchni. Zbyt duże natomiast spowoduje powstawanie smug, zacieków, lepkość i śliskość powierzchni, oraz szybsze przyjmowanie przez nią brudu. Odpowiednie dozowanie ma również wpływ na ekonomię, czyli koszty zużycia chemii, gdyż zużywamy optymalną ilość środka myjącego. Odpowiednie dozowanie stosowanych koncentratów jest proekologiczne – nie wprowadzamy do środowiska nadmiaru chemikaliów. 

 

Czy jakość i temperatura wody ma wpływ na efekty mycia, jakiej wody użyć do przygotowania roztworu myjącego? 

Bieżąca woda z kranu bądź innego ujęcia wody jest wystarczająca do przygotowania skutecznego roztworu myjącego. Jedynie gdy woda jest skrajnie twarda lub miękka mogą występować problemy z myciem, lecz problemy takie zdarzają się rzadko i dotyczą głównie mycia w zmywarkach przemysłowych. Jeśli chodzi o temperaturę roztworu roboczego nie jest ona tak istotna jak mogłoby się to wydawać przy ogólnym myciu. Po kontakcie mopa z podłogą roztwór bardzo szybko stygnie, więc wystarczy przygotować roztwór w wodzie o temperaturze otoczenia. Jedyne uwagi dotyczące temperatury odnoszą się do przygotowania roztworu środka będącego na bazie chloru. W tym przypadku gorący, parujący roztwór może spowodować przykre konsekwencje których należy unikać. Przygotowanie roztworu w ciepłej wodzie zalecane jest natomiast do usuwania tłustych, spieczonych zabrudzeń z piekarników, grilli lub rożen, gdyż ten rodzaj zabrudzenia łatwiej jest wtedy usunąć. Do rozcieńczania koncentratu środka do mycia szyb i powierzchni szklanych zalecane jest czasami użycie wody destylowanej, dzięki czemu uniknie się powstawania osadów wynikających z twardości wody. 

 

Dlaczego musimy usunąć zabrudzenia luźne z posadzki przed jej umyciem?

Usuwamy je aby w trakcie mycia nie rysowały/ścierały mytej powierzchni i nie zabrudzały roztworu myjącego. Im czystszy roztwór tym lepszy efekt mycia i mniej możliwych smug. Do usunięcia tych zabrudzeń najlepszym będzie np. mop akrylowy o prawidłowo dobranej do warunków obiektu szerokości. 

 

Dlaczego powinniśmy wykładzinę tekstylną przed czyszczeniem odkurzyć?

Odkurzanie jest konieczne, aby usunąć luźne zabrudzenia zarówno te rozpuszczalne jak i nierozpuszczalne w wodzie. To usprawnia proces i zdecydowanie poprawia uzyskany efekt czyszczenia i jednocześnie ogranicza możliwość uszkodzenia czyszczonej powierzchni. 

 

Dlaczego korzystanie z zestawu dwuwiaderkowego znacząco wpływa na jakość mycia?

Zestaw dwuwiaderkowy (przy prawidłowym użytkowaniu) gwarantuje prawidłowe wypłukanie zebranych zabrudzeń z mopa i mycie kolejnego obszaru czystym roztworem. Ma  to decydujący wpływ na efekt mycia (brak smug i tzw. “mazów”). Dodatkowo nie wkładając zabrudzonego mopa bezpośrednio do wiadra z roztworem - roztwór do końca pozostaje niemal czysty i nie musimy go wymieniać na nowy. Zużywamy cały roztwór na mycie i tym samym ograniczamy koszty zużycia chemii. 

 

Dlaczego dla lepszego efektu mycia ściereczką muszę ją składać. Co zyskuję wykonując taką czynność? 

Dzięki prawidłowo składanej ściereczce mamy do dyspozycji przynajmniej kilka tzw. „czystych powierzchni” (najczęściej osiem), które możemy używać kolejno. Zmieniajmy je po zebraniu zabrudzeń z poszczególnych części mytej powierzchni. 

 

Dlaczego po użyciu środka dezynfekującego do mycia WC lub pisuarów powinno się zaczekać ze spuszczeniem wody?

Każdy produkt do dezynfekcji ma wymagany, minimalny czas działania tzw. czas ekspozycji aby skutecznie usunąć drobnoustroje. Jeżeli zbyt wcześnie spłuczemy powierzchnię wodą przerywamy proces dezynfekcji pozostawiając część drobnoustrojów na powierzchni. Należy stosować się do zaleceń producenta. 

 

Dlaczego używając środka do mycia pomieszczeń sanitarnych nie potrafię sobie poradzić z nadmiarem kamienia?

Nie wszystkie środki do strefy sanitarnej zawierają w swoim składzie kwasy, a tylko one rozpuszczają osady wapienne i mineralne. Preparaty zawierające inne substancje aktywne np. chlor które nie rozpuszczają osadów i mogą zniszczyć czyszczone powierzchnie. Do usuwania większych ilości kamienia z powierzchni konieczne jest użycie produktów na bazie  mocniejszych kwasów takich jak fosforowy czy glikolowy i w większych stężeniach niż zalecane do mycia bieżącego. Na powierzchniach pionowych i skośnych sugeruje się  stosowanie żelu do sanitariatów o pH ok. 1. Pamiętając o spłukaniu doczyszczonych powierzchni czystą wodą, po zakończonym procesie. 

 

Po użyciu środka kwaśnego bateria umywalkowa ściemniała?

Zmiana koloru baterii jest raczej nieodwracalna, najczęściej dzieje się tak po zastosowaniu agresywnych środków i zbyt długiego czasu ekspozycji. Problemem może też być słaba jakość baterii.  
Stosując profesjonalne środki czystości warto stosować się do zaleceń producenta jeśli chodzi o stężenia i sposób użycia wybranego produktu. 

 

Na posadzce gresowej stosując dedykowany środek do mycia bieżącego nie potrafię usunąć ciemnych zabrudzeń.

W takim wypadku prawdopodobnie zabrudzenie jest odłożonym kamieniem wodnym (osad mineralny pozostający na powierzchni po odparowaniu wody). Płytki gresowe mają  tendencje do przyjmowania kamienia, a jednocześnie są bardzo odporne chemicznie, więc takie zabrudzenia możemy łatwo usunąć stosując kwaśny środek pH – 1-2 w większym stężeniu - zalecanym przez producenta. W tym wypadku ważny będzie również czas działania roztworu na powierzchni. 

 

Dlaczego w procesie polimeryzacji nie mogę namoczyć całej powierzchni w pomieszczeniu, aby szybciej usunąć zabrudzenia tylko muszę to robić wydzielonymi obszarami?

Po namoczeniu zabrudzonej powierzchni (i tym bardziej starych warstw polimerów) nie można dopuścić do wyschnięcia roztworu – posadzka musi być stale mokra do momentu szorowania i usunięcia popłuczyn. Namaczamy taką powierzchnię jaką jesteśmy w stanie doczyścić przed jej wyschnięciem.  Ważna  jest technologia doczyszczania: ręczna czy maszynowa?). 

 

Dlaczego przygotowując roztwór roboczy w butelce powinienem go zużyć jak najszybciej nawet gdy jeszcze dużo mi go zostało?

Roztwór roboczy przygotowany na bazie wody z sieci czyli z kranu, średnio po 48 godzinach może zacząć tracić swoje właściwości. Często stosowaną i bardzo dobrą praktyką jest: przygotowanie roztworu i zużycie tego samego dnia. W tym przypadku istotne jest przygotowanie roztworu w odpowiedniej ilości. 

 

Dlaczego po umyciu posadzki alkaicznym środkiem doczyszczającym pozostaje biały osad na fugach? 

Biały osad na fugach (po wyschnięciu doczyszczanej powierzchni) świadczy o niewystarczającej neutralizacji, czyli spłukaniu powierzchni czystą wodą. 

 

 

BHP 

 

Kiedy ze względów bezpieczeństwa muszę bezwzględnie korzystać z okularów ochronnych, a kiedy tego nie muszę robić?

Okulary ochronne (ewentualnie przyłbicę) stosujemy zawsze wtedy gdy istnieje możliwość  kontaktu z koncentratem, czyli np. gdy: wymieniamy kanister podłączony do dozownika na nowy, gdy przygotowujemy roztwór roboczy ręcznie (mieszamy koncentrat z wodą - pamiętając o zalecanych proporcjach).